Retrogradarea din functie. Revenirea la functia


« Cod COR 2011... Conventii civile. Veniturile d... »

Tags: Retrogradarea din functie, Revenirea la functie, Sanctionare disciplinara

Cum se procedeaza in cazul in care se face revenirea in functia initiala dupa retrogradare?

Pai, printre sanctiunile prezentate in art. 264 alin. 1 din Codul muncii, la lit. c, este prevazuta si retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile.

Angajatorul, potrivit art. 268 alin. 1 din Codul muncii, dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Sanctiunile disciplinare sunt expres si limitativ prevazute de lege, iar aplicarea lor sub aspectul duratei si al cuantumului trebuie sa se faca prin respectarea riguroasa a dispozitiilor legale.

Decizia prin care angajatorul a dispus aplicarea sanctiunii disciplinare trebuie sa cuprinda perioada in care se aplica sanctiunea - in cazul de fata perioada nu poate depasi 60 de zile.

La expirarea acestei perioade, decizia de sanctionare disciplinara isi inceteaza efectele, nefiind necesara nicio alta formalitate. In consecinta, nu este necesar sa emiteti o alta decizie, salariata revine la functia detinuta anterior si la salariul corespunzator prin efectul expirarii perioadei de 60 de zile pentru care a fost aplicata sanctiunea disciplinara.

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

durata contract asigurare completare stagiu de cotizare

Intrebare: buna ziua, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: sunt nascuta in 20.01.1958 angajata din 02.09.1978 pana in 30.04.2014 cand imi inceteaza CIM prin acordul partilor grupa a2a in procent de 100suta din 02.09.1978 pana in 01.06.1990 as vrea sa ma pensionez fara penalizare si va rog sa ma ajutati cu un raspuns : pe cate luni trebuie sa mai inchei contract cu casa de pensii pt.a realiza cei 8 ani de depasire a stagiului de cotizare necesari pensionarii? cu respect pt. munca dvs foarte utila,va multumesc mult

Raspuns: Cu mare placere!... citeste tot raspunsul aici


Articole pe aceeasi tema

» Cod COR 2011
» Sa aflam noutati legislative de la 1 ianuarie 2011! Cine si cum stabileste salariul minim brut pe tara in 2011, venitul minim garantat si unde se pastreaza o carte de munca?
» Despre creante si clienti rau-platnici
» Concediul de maternitate se opereaza ca suspendare in cartea de munca?
» Copil incredintat spre adoptie. Concediu crestere copil.

Comentariul dumneavoastra
Va rugam introduceti o adresa valida de email!
Numele dvs:
Adresa email:
Intrebare de securitate
Mesaj
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Blog.CodulMuncii.eu pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!
 



RSS 2.0 - Blog.CodulMuncii.eu Flux RSS | Ajutor

Codul Muncii Explicat | Resurse Umane | Salarizare | Protectia Muncii | Asigurari Sociale | Legislatie
Inchide